Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń na infolinię: telefon

Jak to działa

Kalkulator zysków PV

Drukuj
Kalkulator zysków PV - koszt inwestycji, oszczędności w zużyciu energii i jej stopa zwrotu.
jak niżej pozwala obliczyć za ile lat koszt budowy instalacji PV zostanie zamortyzowany poprzez niższe rachunki za energię elektryczną. Po amortyzacji oszczędności/dochody swobodnie i z dużym naddatkiem pozwolą na inwestycję w nową instalację fotowoltaiczną. Dowiesz się jak dobrać moc instalacji, ile orientacyjnie będzie kosztować i po jakim czasie zacznie przynosić dochody poprzez oszczędności w zużyciu energii.
Dobór mocy instalacji PV
Z rocznego zużycia energii w budynku wg  swojego rachunku oblicz sumę jednorocznej konsumpcji z b. uproszczonym przez nas przelicznikiem 1030 - wielkość przelicznika zależy od: regionu, pochylenia, azymutu czyli od nasłonecznienia (900-1200kWh) i sprawności systemu PV.
Na przykład - roczna suma zużytej energii wynosi 4000kWh : 1030 = 3,88kWp w zaokrągleniu 4kWp - tyle powinna wynosić moc Twojej instalacji PV. Jest to wartość orientacyjna, w trakcie przeprowadzonego audytu u Klienta moc instalacji PV zostanie dokładnie określona.
Podaj ilość wyprodukowanej energii (kWh)
Wyjaśnienie do nagłówka tabeli:
"Roczna wyprodukowana energia przez instalacje fotowolt" pomnożona przez "Bieżąca stawka za energię z opłatą dystrybucyjną" (Wg ostatnich 10 lat stawka za energię elektryczną wzrastała co roku średnio o 5%) równa się "Roczny zysk z wyprodukowanej energii" a ściślej zaoszczędzony na kosztach energii elektrycznej. Druga kolumna: "Koszt inwestycji i jej stopa zwrotu" pokazuje jak szybko/wolno następuje zwrot z kosztów inwestycji poprzez płacenie zdecydowanie mniejszych rachunków za energię elektryczną i pokazuję od kiedy "zarabiamy" na tej inwestycji.
Przyjęto że koszt budowy instalacji fotowoltaicznej: 1kWh z 8% VATem wyniesie 6600zł:
 
Errata do tabeli: przyjęto że koszt budowy instalacji jest uśredniony - nie jest to najdroższa instalacja (+10%) ale nie jest też najtańsza (-10%). Rozbieżność cen wynika z miejsca instalacji paneli (najdrożej w terenie) i rodzaju pokrycia dachu. Przyjęto montaż instalacji na dachu z blachodachówki - brutto z 8% VATem koszt  budowy 1kWp wyniesie 6600zł.
Można przyjąć że zwrot kosztów instalacji wyniesie 8-12lat - w dużej mierze zależy to od wielkości zużycia energii na własne potrzeby. Np żeby wzmożone ogrzewanie wody użytkowej CWU (zbiornik) i domu CO (np podłogówka) odbywało się w ciągu dnia kiedy pojawi się słońce. Mamy w ofercie technologię maksymalnego wykorzystania energii w trakcie zwiększonego nasłonecznienia również w w ciągu dnia w godzinach obowiązywania droższych tzw nocnych taryf G12, G13.

Orientacyjne koszty budowy brutto kpl instalacji fotowoltaicznej:
  • dla instalacji 1-fazowej o mocy w przedziale 2-4,6kWp odpowiednio - 7- 5,9tys.zł x moc instal. kWp = cena inwestycji
  • dla instalacji 3-fazowej o mocy w przedziale 4-10kWp odpowied. - 7- 6,5tys.zł x moc instal. kWp = cena inwestycji
  • dla instalacji 3-fazowej o mocy w przedziale 10-40kW odpowiednio -7 - 5,8tys.zł   x moc instal. kWp = cena inwestycji
Wpływ na koszt ma typ konstrukcji montażowej (naziemna, dach płaski, dach skośny, dachówka, blacha, BIPV), długość okablowania, zastosowane komponenty oraz wielkość instalacji.